Muzeum-Zamek w Łańcucie

Apartament Damski - Ubieralnia i Łazienka

 

Apartament Damskii - był dawniej zajmowany przez księżną marszałkową Izabellę Lubomirską. Wystrój wnętrz pochodzi głównie z drugiej połowy XVIII wieku. W skład Apartamentu Damskiego wchodzą następujące pomieszczenia: Ubieralnia z Łazienką, Gabinet, Sypialnia i Salon.

 

Ubieralnia i Łazienka - dawniej pomieszczenie to pełniło rolę garderoby. Elżbieta z Radziwiłłów Potocka, żona Romana Potockiego, urządziła w tym pomieszczeniu "pokój toaletowy". Ściany pomieszczenia pokrywa beżoworóżowy angielski kreton z końca XIX w.

 
 

Ubieralnia i Łazienka - ściany pomieszczenia pokrywa beżoworóżowy angielski kreton z końca XIX w.

 
 

Ubieralnia i Łazienka- komoda z poł. XVII w., obok komody fajansowy pojemnik na laski z Delft w Holandii (XIX w.), a powyżej fotografie krewnych i znajomych Potockich oraz portret Romana Potockiego.

 

Ubieralnia i Łazienka - toaletka w kształcie nerki, obita różową tkaniną (Wiedeń, ok. 1900 r.). Na toaletce znajdują się angielskie naczynia toaletowe (XIX/XX w.) oraz francuski komplet do perfum z I poł. XIX w.

 

Ubieralnia i Łazienka - bukiet suszonych kwiatów.

 

Ubieralnia i Łazienka - Łazienka, wyposażona w ceramiczną wannę obudowaną drewnianą boazerią i fajansowymi naczyniami toaletowymi z 2 poł. XIX w.

 

Jeśli masz pytania napisz: trampbusko@gmail.com

Copyright © 2003-2023 by Ireneusz Bober. Wszelkie prawa zastrzeżone.